fbpx

Maleriudstilling – 54 værker fra Frederiksberg Kunstnerlaug

Frem til midt oktober har vi budt kunstens verden indenfor i FRB.C, i samarbejde med Frederiksberg Kunstnerlaug.

Oplev fantastisk og unik kunst – hele 54 lokale kunstnere udstiller lige nu deres smukke værker på væggen mellem plan 1 og plan 2.

Kunstnerne har fået frie tøjler til at udtrykke deres egen individualitet, hvilket har resulteret i hele 54 fantastiske, forskelligartede og originale malerier.

Udstillerliste*:

  1. Alice Snerle Lassen – alicesgallery.com
    2. Anna-Lise Wendler Pedersen – [email protected]
    3. Anni H. Hvide Frederiksen – annihvide.dk
    4. Annie Lund – annielund.dk
    5. Barbara Kaad Ostenfeld – [email protected]
    6. Bente Biering-Sørensen – atelier-de-art-moderne.dk
    7. Birgitta Badstue – birgittabadstue.dk
    8. Birgitte Bang Ingrisch – galleribang.dk
    9. Birte Claire Højberg – hoejberg.com
    10. Britta Westhausen – bkf.dk/britta-westhausen
    11. Carla Martinoli – carlamartinoli.dk
    12. Charlotte Eschen – ches.me
    13. Dorthe Løfberg Kunze – [email protected]
    14. Elsa Øiestad – elsaøiestad.dk
    15. Erik V. Forman – erikforman.dk
    16. Gorm Biering-Sørensen – atelier-de-art-moderne.dk
    17. Grethe Tranberg – offthewall.dk
    18. Gunnar Bay – art-jazz.dk
    19. Gunnar Qvist – gunnar-qvist.dk
    20. Gurli Alice Mizrahi – [email protected]
    21. Hanne Hauer – gallerihannehauer.dk
    22. Hassan T. Karim – [email protected]
    23. Ibrahim Yassin – ibrahimyassin.com
    24. Inga Schlosser – ingaschlosser.dk
    25. Inge Smith Hansen – ingeskunst.dk
    26. Inger Rostrup Knudsen – ingerrostrupknudsen.dk
    27. Irma Pålsson – [email protected]
    28. Janne Lysgaard – [email protected]
    29. Jeff Ibbo – offthewall.dk
    30. Jens Overgaard – [email protected]
    31. Jette Botschinsky – botschinsky-art.dk
    32. Jette Mørkeberg – [email protected]
    33. Karin Castro Løvengreen – karinlovengreen.dk
    34. Katarina Nielsen – studiokn.dk
    35. Lisbeth Klinken – [email protected]
    36. Lise Ellen Juhl – lise-juhl.dk
    37. Lotte Horne – kunst-lotte-horne.dk
    38. Maiken Buchwald – [email protected]
    39. Margot Bjarnø – [email protected]
    40. Margrethe Amberville – [email protected]
    41. Maria Bloch – mariabloch.dk
    42. Melissa Clark Nielsen – [email protected]
    43. Pernille Frimand – polarhavet.dk
    44. Pia Johansson – portraet-tegner.dk
    45. Rithva Landler – rithva.dk
    46. Simon Cato Spang-Hanssen – simonspang.com
    47. Stina Annette Dyrby – stinadyrby.dk
    48. Sys Oppenlander – sysoppenlander.com
    49. Søren Heidemann – sorenheidemann.dk
    50. Søren Jesper Smith – pittoresk.dk
    51. Thune Højberg – hoejberg.name
    52. Tomas Byg-Fabritius – instagram.com/bygfabritius
    53. Tommy Bjørn Kristensen – [email protected]
    54. Tove Andresen – tove-a.dk

* Udstillerlisten kan også hentes i Informationen på plan 1.

 

Sådan kommer du til udstillingen Frederiksberg Centret

Det er let at komme til og fra Frederiksberg Centret. Shoppingcentret har en indgang til Frederiksberg Metrostation, og der går flere busser direkte til hoveddøren. Dertil er der gode muligheder for cykelparkering ved alle indgangene. Endelig kan du parkere bilen på vore parkeringstag. Du finder mere information om parkering på Frederiksberg her.